تاریخ چاپ :

2024 Jun 23

www.islamage.com    

لینک  :  

عـنوان    :       

معماری اسلامی؛ انعکاس آمال و آرزوهای معماران مسلمان

هنر معماری اسلامی چون آینه‌ای انعکاس آمال و آرزوهای ملت مسلمان است که تمدن اسلام و اساس اعتقادات روحی آنها در کنار زندگی مادی را مورد تأکید قرار می‌دهد، از این رو معماران مسلمان سعی داشتند با حفظ اعتقادات دینی و اسلامی خود، جلوه‌ای از ابعاد روحی را در قالب معماری اسلامی نمایش دهند.

هنر معماری اسلامی چون آینه‌ای انعکاس آمال و آرزوهای ملتی به شمار می‌رود که علم، ذوق و برداشت فلسفی خود از زندگی را به نمایش می‌گذارند.

از سوی دیگر حقایق ثابت در معماری اسلامی نشانگر تمدن انسان، پیشرفت او و انعکاس مبانی روحی در زندگی مادی او است. با توجه به اینکه مسلمانان هنر معماری اسلامی را درک و در خانه ها، مساجد، مدارس، قصرها و مراکز مختلف متناسب با اعتقادات و دین خود از آن بهره گرفتند، بعدها به عنوان اساس بنای ساختمانهای اسلامی آنها شناخته شد، به طوری که در هر دوره اسلامی جایگاه خاص و ویژه‌ای داشت.

در عصر نبوت، مسجدالنبی با اهتمام به روح دین اسلام و با قواعد و پایه‌های اسلامی به شکل مربع ساخته شد که با توجه به ویژگی مسجد در آن دوران سقف نداشت، اما بعدها توسعه، ترمیم و بازسازی شد. خانه ها و مساجد اولیه بسیار ابتدائی و با وسایل نه چندان سخت چون گل و سنگهایی خاص ساخته می‌شد که بعدها به منظور جلوگیری از باد و باران و آزار نمازگزاران مسقف شدند و بخشهای دیگری چون پنجره به منظور تهویه هوای داخلی نیز ساخته شد.

در دوران خلفای راشدین مسلمانان هنر معماری اسلامی را بسیار توسعه دادند و شهرهایی را بنا کردند که می‌توان به شهر فسطاط در مصر اشاره کرد که نظام هندسی دقیقی نداشت و حتی پنجره‌هایی که به سمت خیابانها باشد، نداشت. بعدها با فتوحات عصر اموی مسجد قبة الصخره با اهتمام به معماری اسلامی و شاهکارهای هنری اسلامی و سپس مسجد اموی دمشق، و کاخ‌های امویان ساخته شد.


شهر سامرا با مسجد جامع سامرا که به عنوان بزرگترین مسجد قدیمی در جهان اسلام به شمار می‌رفت، در دوران عباسی‌ها ساخته شد. سپس شهر قطائع در مصر، به شیوه شهر سامرا با کاخهایی خاص که دارای حمام و بازارهایی بود، بنا شد. مسجد ابن طولون با معماری و سبک و سیاق خاص از آثار این دوران محسوب می‌شود که در مصر همزمان با قصر خلیفه معتصم در شهر سامرا و قصر مأمون در همین شهر ساخته شد.

بعدها در شهرهای اندلس، فاس، غرناطه بناها و مراکزی ساخته شد که هنر معماری اسلامی به اوج خود رسیده بود، می‌توان به مسجد بزرگ قرطبه ( کوردوبا، اسپانیای کنونی)، شهر الزهرا، قصر حمراء اشاره کرد که برخی از این بناها زمانی ساخته می‌شدند که کلیسایی تخریب شده و یک بنای اسلامی جای آن را می‌گرفت.


این بناها بسیار زیبا بود، و این زیبایی زمانی دوچندان می‌شد که در ساخت آنها از سنگ مرمرهایی که از آفریقا، روم و قسطنطنیه می‌آوردند، تزئین می‌شد. حوض‌ها در کاخ‌ها با نقشهای طلایی و تمثالهایی از طلا و جواهر تزئین می‌شدند. تزئینات با گلهای طبیعی و درختان جلوه‌ای خاص به قصرهای پادشاهان داده بود که از جمله اماکن فاخر به شمار می‌رفتند.

منبع: خبرگزاری مهر

عصر اسلام
IslamAge. com